Ahşap Küpeşte Başlangıçları

Küpeşte Başlangıç  Parçaları 

Küpeşte başlangıcı bir kitabın ön sözü gibidir. Küpeşteyi güzel gösteren bir ayrıntıdır. Küpeşteci ustası belki bir gün fazla çalışır ancak ortaya Öz Ahşap kataloğundaki merdivenler gibi bir sanat eseri ortaya çıkar. 

Küpeşte başlangıçları bizi sıradan merdivencilerden ayıran önemli ayrıntılardandır. Bu eğri ve kavisli parçalar küpeşte modeline göre istenilen kalınlıkta ve ölçüde yapılabilir. Küpeşte başlangıcında genellikle salyangoz kullanıyoruz. Salyangoz kullanmak için ilk basamağın dışarı en az 20 cm uzatılması gerekir. Başka merdivencinin yaptığı basamağa küpeşte takılacaksa ve ilk basamak uzun yapılmadıysa küpeşteci salyangoz babasını uzun yaparak yere kadar uzatır. Basamağa baba ile beraber ahşap torna da konulacaksa o tornalar da aynı şekilde uzun yapılabilir. 

Şehir dışından gelen siparişerde merdivende kullanılacak küpeşte modelini bize yollayarak bu parçaları temin edebilirsiniz. Bu şekilde bizim yaptığmız parça ile sizin küpeşteci ustasının küpeşte modeli aynı olur.

Ahşap salyangoz demir üstü küpeştede de kullanılan bir parçadır. Tek değişen ahşap torna yerine ferforje dikme kullanılmasıdır. 

Ahşap küpeşte parçaları duvar küpeştesinde de kullanılır.  Ahşap küpeştenin uç kısmını zımpara ile yuvarlamak yerine oraya tornacının yaptığı aynı ağaçtan yuvarlak bir ahşap model küpeşteyi tamamlar.

Back to Top