Kullandığımız Ağaçlar

Kullandığımız başlıca kereste çeşitleri;

Kayın, meşe, kestane, sapelli, maun, dusi, merbao, limba, ayos, venge, yerli ceviz, dişbudak, iroko, Amerikan cevizi, lateks, tik, afromosya, ovenkol, akçaağaç, anigra, ayos, ıhlamur 

Sert ağaç türlerinden bahsetmek gerekirse, daha fazla seçenek olduğunu söylemek gerek öncelikle. Kayın ağacı, Meşe ağacı, Sapelli ağacı, Merbau ve Iroko ağacı, tercih edebileceğiniz ağaç seçenekleridir. Kayın ağacı fiyat bakımından uygun olduğundan iç mekanda tercih edilen bir ağaç türüdür. Çünkü neme ve suya karşı fazla dayanıklı değildir. Bu da kısa süreli ahşap kullanımı anlamına gelecektir. Meşe ağacı ise bu alanda en çok tercih edilen ağaç türüdür. Tarih boyunca merdiven ve benzeri tüm alanlarda en çok kullanılan ağaç türü olmuştur. Çünkü su ve hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır. Elastikiyet, burkulma ve büzülme gibi özelliklerinin neredeyse sıfır olması ise sağlam ve dayanıklı olduğunun göstergesidir. Fiyatı genellikle kayın ağacına göre yüksek olsa da, en sağlam ve doğru seçim olacaktır.

TEAK 

Tik ağacı dünyadaki ağaçların çeşitleri arasındaki en kıymetli ağaçlardan birisidir. Burma ve Endonezya kökenli bir ağaçtır. Bünyesinde yağ bulundurduğu için hava koşullarından etkilenmeyen dayanıklı ve sert bir ağaçtır. Temel özelliklerinden biri sudan etkilenmemesi ve uzun yıllar ilk günkü ahşap yapısını korumasıdır. Yerini tutacak başka hiçbir ağaç yoktur. Bu ağaca kesinlikle ama kesinlikle vernik uygulanmaz. Zaten kendi bünyesi bu görevi görmektedir. Dekor uzmanları dek döşemeyi havuz etrafına, sauna içine, jakuzi kenarlarına her zaman teak döşemelerini tavsiye etmektedir. Tik döşemeler halk arasında dek ahşap döşeme veya teak ahşap ağaç döşemesi olarak bilinirler.

İROKO

Kayın ağacına göre daha sert ve dayanıklı bir ağaçtır. Açık kahverengi tonunda olup, havadaki oksijenle temas eden yüzeyler kendiliğinden kahverengi tonuna ulaşır. Düz lifli bir yapısı vardır. Tek düz renk bir görüntüye sahip olup, üzerinde gözle görülebilen desenler yoktur. meşe gibi, derin damarlı, pürüzlü yapısı vardır. Dış mekanda kullanıma uygundur. Dek döşeme ve bina cephe kaplaması da kullanılır.

Back to Top