Lake Tornalı Küpeşte

Bir merdivene cazibe katmak için küpeşte en önemli unsurdur. Küpeşteleri üretirken müşterimizin isteğine belirlenen göre torna kalınlıkları, modeli, yüksekliği, küpeştenin kalınlığı gibi ayrıntılara dikkat edilir. Lake tornalı küpeştenin fiyatları üzerinde kullanılan ahşap küpeşteye göre değişir. Küpeşte gürgen, sapelli, meşe, iroko, kestane veya tik ağacından yapılabilir. Her ağacın farklı renk tonları vardır. Torna kısımlarındaki lake boya kısmında müşterimizin diğer lake imalatlarından bir örnek veya bir ral kodu alınır. Lake tornalar da bu renge göre boyanır. Lake tornalarda ve süpürgeliklerde kompenatlı boyalar kullanıldığından zamanla sararma yapmaz.

Küpeştede dikkat edilecek bir diğer husus da kullanılan ağaçtır. Merdivenci ve küpeşteci ustalar genellikle tornalar boya olacağı için yaş malzeme kullanarak boyama yapmakta bu da zamanla boyanan lake tornanın çatlamasına ve yamulmasına hatta içinden kurt çıkmasına neden olmaktadır.

Kimi merdivenci firmalar da ucuz çam ağacından veya köknar ağacından torna imalatı yapıp bunun üzerine lake boya atmakta, bu da zamanla ağaçtaki damarları göstererek küpeştenin kalitesini düşürmektedir.

Lake tornalı küpeşteyi yapacak olan küpeşteci ustası ahşap merdivende tornaları montaj yapacağı yerleri titizlikle işaretlemelidir. Başlangıç babasının merkezini, üst kat betonunun yanından geçen küpeşte genişliğini iyi hesaplamalıdır. Gelişi güzel delinip takılan tornalar tekrar sökülmek istenirse basamaklar boşu boşuna delinmiş olacaktır.

Lake tornalar basamak kenarındandan en az 2 cm içeriden montaj yapılmalıdır. Basamak delinirken matkap ucunun alttan çıkmamasına dikkat edilmelidir. Basamağı delerken de matkap ucunu düz tutmak lake tornanın montaj sonrasında düz durması için önemlidir. 

Back to Top