Laminat parke merdiven

Laminat parkeyi piyasadaki diğer merdivenciler gibi metal profille değil de biraz daha işin özüne inerek yapıyoruz. Metal profille yapılan basamaklar terazisiz olur. Metaller ayağı rahatsız eder, köşeleri de keskin olduğundan sıkıntı verir. Biz ise laminat parkenin altına 18 mm mdf yapıştırıyoruz. Bu aşamadan sonra basamak ön profili için 3 seçenek var. 
1- Basamak önüne parke cinsinden bir ahşabı ek yerine bir başka ahşabı kırılmayı önlemek amaçlı yapıştırıp fireze çekip yuvarladıktan sonra aynı renkte cilasını yapmak.

2- Basamağın önüne 3-4 mm papel kaplama yapıştırıp üst köşeyi fireze ile yuvarlamak.

3- Basamağı 45° ile kesip 3-4 cm kalınlıkta başka 45° açı ile kesilmiş parke yapıştırıp üst köşeyi fireze ile yuvarlamak.

Biz genelde 1 ve 2. seçenekleri kullanıyoruz. 
 

We do laminate flooring not with metal profiles like other stair makers in the market, but with a little more to the core of the business.  The steps made with a metal profile are unbalanced.  Metals disturb the foot, and its corners are sharp, causing trouble.  On the other hand, we stick 18 mm MDF under the laminate flooring.  After this stage, there are 3 options for the step front profile.
 1- Glue a parquet type wood in front of the step, instead of the joint, another wood in order to prevent breakage, pull it to the fire and roll it, then polish it in the same color.

 2- Glue 3-4 mm papel coating in front of the step and round the upper corner with fireze.

 3- Cut the step with 45 °, stick the parquet cut in 3-4 cm thickness at another 45 ° angle and round the upper corner with fireze.

 We usually use options 1 and 2.

Back to Top